Půjčky v dnešní době využívá skutečně každý. Jsou nám finanční rezervou, jsou nám pomocí při nákupu zboží, stejně jako pomohou při investicích do našeho bydlení. Dnes ale platí i to, že úvěry nemusí poskytovat jenom banky a nebankovní společnosti. Peníze mohou nabízet i soukromé osoby. Proto je dokumentem, který velmi často hledají, smlouva i půjčce. Tedy smluvní dokumentace, která může pomoci každému poskytovateli půjček v tom, aby své peníze půjčoval s jistotou toho, že bude mít v rámci celého vztahu určitá práva, stejně jako bude mít jistotu toho, že peníze může v budoucnu i vymáhat a tak o ně zcela logicky ani nepřijde. I to je důvod, proč takovou smlouvu využívat.

I smlouva i půjčce by měla mít jasné náležitosti

Stejně jako celá řada jiných smluvních dokumentů, i smlouva o půjčce by měla být spojena primárně s tím, aby měla jasné a pevně dané náležitosti. Kromě popisu konkrétní půjčky to mohou být třeba i informace o právech a povinnostech. Stejně tak by měla mít správně sepsaná smlouva o půjčce uvedeny také informace o tom, jaké jsou případné sankční a jiné poplatky, spojené s nesplácením. I to by zde dále mělo být specifikováno. Smlouva by tedy měla být dokumentem, který kompletně popisuje celý tento úvěrový produkt.

Smlouva o půjčce je doporučována vždy

Důležitým faktem je také to, že smlouva o půjčce je doporučována vždy a každému, kdo si jakýkoliv úvěrový produkt bere. Vždy by měla mít písemnou formu a měla by být zhotovena alespoň ve dvou vyhotoveních. Je totiž zároveň potvrzením o tom, jaký charakter má půjčka, kterou si bereme. Jako žadatelé tak eliminujeme případné nesrovnalosti, které by se v budoucnu mohly udat. Zároveň je smlouva o půjčce potvrzením toho, kdy jsme si ji brali. Toto datum může rozhodovat o tom, zda máme v případě potřeby nárok na zákonné odstoupení od smlouvy, pokud nebudeme spokojeni.